Yükleniyor
loading
HAKKIMIZDA

MOVA, 2001 yılında kurulmuş ve bugüne kadar başarı ile tamamladığı danışmanlık ve eğitim projeleri ile yetkinliğini kanıtlamış tecrübeli bir danışmanlık ve eğitim kuruluşudur.

Kuruluş yıllarında kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri kurma ve yerleştirme projeleri kapsamında danışmanlık, eğitim ve denetim hizmetleri ile sektöre giren MOVA, günümüzde havacılık ve ilişkili endüstrilere katma değerli hizmetler, yönetim ve emniyet odaklı danışmanlık ve eğitimler sunan bir organizasyona dönüşmüştür.  

2001 yılında Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin ISO 9001 belgelendirme sürecinde TAV Havalimanları’na danışmanlık veren MOVA, bu proje ile Türkiye’de bir havalimanı terminaline kalite sistem danışmanlığı sunan ilk firma olmuştur.

Takip eden dönemde çevre, iş sağlığı güvenliği ve operasyonel risk yönetimi konularındaki yenilikler ve ilgili AB mevzuatı üzerine çalışarak bu konudaki uzmanlığını artırmıştır. Bunun bir sonucu olarak asrın projesi olarak kabul edilen Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattında görev alan farklı uzmanlık alanındaki pek çok firmaya yönetim sistemi kurma, personel yetiştirme, saha tetkikleri ve risk analizi konularında hizmet vermiştir.  Bu başarının ardından Türkiye dışında projeler üstlenen taahhüt firmalarına verdiği benzer hizmetler kapsamında Cezayir’den Umman’a, Tacikistan’dan Makedonya’ya, Rusya’dan Kosova’ya uzanan birbirinden farklı kültür ve teknik altyapıya sahip ülkelerde çalışma fırsatı bulmuştur.

2006 ve takip eden yıllarda süreç yönetim modelinin uygulanmasına yönelik danışmanlık ve eğitim hizmetlerini kurum kültürü oluşturma, kurumsal performans yönetimi ve stratejik yönetim konularındaki hizmetler takip etmiştir.

2006 yılında iki farklı hava taksi kuruluşuna kalite yöneticiliği hizmeti sunarak havacılık sektörüne giren MOVA, ilerleyen dönemde havacılık endüstrisini yakından tanımış ve bu sektördeki potansiyeli ve büyüme trendini görerek bu sektöre odaklanmıştır. Bunun sonucunda MOVA, ticari hava taşımacılığının tüm aktörlerinin (Havayolları, hava taksiler, terminal ve havalimanı işleticileri, yer hizmetleri firmaları, yakıt firmaları vb.) emniyetli ve verimli operasyonlar gerçekleştirmelerine katkı sağlayacak hizmetler geliştirmiş ve sunmuştur.

MOVA, yukarıda kısaca özetlediği çalışmaları ile uluslararası ölçekte bir bilgi birikimi ve tecrübe kazanmıştır. Bu tecrübesini tüm firmalarla paylaşmayı bir sorumluluk olarak görmektedir.

 

Dönüm Noktalarımız
2001

Kuruluş ve Gelişim;

MOVA, Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği konularında kuruluşlara, yönetim sistemleri kurmaları ve bu sistemleri başarı ile sürdürmeleri için danışmanlık, eğitim ve denetim hizmetleri vermek üzere kurulmuştur.

3.şahıs belgelendirmeye hazırlama, sistem destek ve geliştirme danışmanlıkları MOVA hizmetleri ile çalışmaya başlamıştır.

2002-2003

TAV AHL Dış Hatlar Terminali (İnşaat & İşletme):

ISO 9001 Danışmanlık ve Eğitim Projesi;

Türkiye’de ilk, Dünya’da 3. ISO 9001 belgesine sahip terminal olan TAV Atatürk Havalimanı belgelendirme öncesinde kalite sistem danışmanlığını  yaptı.

BTC (Bakü-Tiflis-Ceyhan) Boru Hattı Projesi:

MOVA, 100 yılın projesi olarak adlandırılan BTC projesinde farklı firmalara başta iş sağlığı ve güvenliği risk analizi olmak üzere kalite ve çevre konularında danışmanlık hizmeti vererek, uluslararası alanda tecrübe ve bilgi birikimini arttırdı.

Bu dönemde Tedarikçi Firma (2. şahıs) Denetimleri MOVA  hizmet yelpazesinde önemli yer edinmeye başladı.

2004

ALÇESU (Alaçatı-Çeşme-Ilıca Sular İdaresi) Projesi:

2004 yılında gerçekleştirilen Alçesu Projesi ile, belediye su dağıtım altyapısı ve arıtma hizmetlerinin denetlenmesi gerçekleştirmiştir.

2004 - 2012

ENKA İnşaat Projesi:

Şantiyelerin ENKA politika-kurallarına ve işverenle yapılan kontrat şartlarına uygunluğu denetlenmiş ve ENKA yönetim sistemlerine yönelik eğitimler şantiyelerde verilmiştir.

Böylelikle, Tacikistan’dan Rusya’ya, Arnavutluk’tan Cezayir’e, Libya’dan Sierra-leone’ye kadar pek çok coğrafyada gerçekleştirilen denetimler ve eğitimlerle farklı kültürlerde çalışma konusunda önemli bir “know-how “kazanmıştır.

2006

Süreç Yönetimi ve Süreçlerle Yönetim Projeleri:

İşletmelerde, verimliliğin arttırılması ve yönetim sistemlerinin entegrasyonu için önemli bir araç olan süreç yönetim modelinin başarı ile uygulanmasına yönelik danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilmiştir.

2007 - 2009

Kurumsal Yönetim Danışmanlığına başlangıç;

- Kurum kültürü oluşturma,
- Kurumsal performans yönetimi,
- Stratejik plan hazırlama,
- Yönetsel Eğitimler
2012

Havacılık Sektörüne Özel SMS Danışmanlığı ve Eğitim Projelerine başlanmıştır;

- SMS Risk Analizi Eğitimi
- Acil Durum Eylem Planı Hazırlama ve Tatbikatlar
- SAFA Bilinçlendirme eğitimleri

 

Prensiplerimiz

1. Güvenilir Olmak

MOVA müşterilerinin rekabet avantajını kaybetmesine veya kazanmasına sebep olabilecek özel müşteri bilgilerinin hiçbir şekilde MOVA dışına çıkmamasını sağlar.

2. “Biz” Olmak

Müşterilerine değer katma amacıyla çalışan MOVA, müşterilerinin karşısında değil yanında olmayı kendine bir görev bilir ve müşterileri ile yan yana, ortak amaç için, birlik içinde çalışır.

3. Sürekli Gelişmek

MOVA, akademik dünya başta olmak üzere teknoloji ve sanayideki gelişmeleri takip ederek kişisel ve kurumsal gelişimin sürekliliğini sağlar, kendisiyle yarışarak her zaman kendini bir adım ileriye taşır.

4. Çözümün Parçası Olmak

Müşterilerinin problemlerine çözüm sunarken, doğabilecek sonuçları göz önünde bulundurur ve doğru çözümü müşterisine doğru zamanda bildirir. MOVA her zaman çözümün parçası olmayı temel ilke olarak benimser.

5. Proaktif Yaklaşmak

MOVA danışmanlığı sırasında, oluşmuş sorunları çözmenin yanı sıra edindiği birikim ve deneyim ile müşterilerinin ileride yaşayacağı muhtemel problemleri sezmeye ve proaktif yaklaşım ile sorunları oluşmadan önlemeye çalışır.

6. Olduğumuz Gibi Görünmek

MOVA, müşterilerinin gözünü boyamaya ve olduğundan farklı görüntü vermeye yönelik faaliyetler ve söylemlerden özelikle kaçınır. MOVA, Olduğu gibi görünmeyi temel ilke olarak benimser.

Politikalarımız

Kalite, İş Sağlığı-Güvenliği ve Çevre Politikası

 • MOVA, verdiği sözleri ne pahasına olursa olsun yerine getirir.
   
 • MOVA, kendi gölgesiyle yarışır ve kendisini sürekli geliştirir. Rakiplerin ne yaptığı veya yapmadıkları MOVA’nın ilgi alanının dışındadır.
   
 • Her projede elde edilen bilgi ve tecrübe MOVA sistemine aktarılır ve tüm MOVA çalışanları ile paylaşılır.
   
 • Müşterilerin yerinde yapılan çalışmalarda, belirlenmiş tüm çevre, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulur. Çalışma ortamının özellikle iş güvenliği açısından yetersiz olduğu alanlarda asgari tedbirler alınmadan çalışılmaz.
   
 • Müşteriden temin edilen ve müşteriye ait olan her türlü bilginin gizliliği esastır. Bu tür bilgiler müşterinin izni olmaksızın ve müşteriye rekabet zafiyeti yaratacak içerikte kullanılamaz, gizlilikle ilgili etik kurallara hassasiyetle uyulur.
   
 • Taşeronlar ile uzun dönemli işbirliği yapabilmek için “kazan kazan” prensibi esas alınır. MOVA prensiplerine aykırı davranışlarda bulunan taşeronlar ile ilişkilere son verilir.
Teşekkür

2001 yılında çıktığımız bu yolculukta pek çok kişinin yadsınamaz emeği ve katkısı var. Bugün müşterilerimize sunduğumuz tüm hizmetlerde ve övündüğümüz her başarıda aramızdan ayrılmış olsalar bile hiç ayrım yapmaksızın tüm çalışma arkadaşlarımıza katkılarından dolayı tekrar teşekkür ettiğimizi sizlerle paylaşmayı  bir görev sayıyoruz.

 

Aysel Aydınkaya

Bilgin Candemir

Caner Araz

Didem Güneş

Elif Ece Dağaş

Gözde Sağer

İlker Görgün

Kerim Gököz

Mahir Mutlu

Mehmet Taşoğulları

Meriç Acar

Murat Ova

Mustafa Yavuz

Nuray Akkaya

Nurdoğan İnci

Özge Erturan

Şebnem Arnas Büyüksoy

Sevken Fenderya

Sibel Aras

Timur Genç

Ümit Kemal Eroğlu

Ümmühan Özçelik Pesen

Zeyneti Bayri Ünal

 

Referanslar
Firma Sektör Proje Kapsamı
ADOPEN Plastik San. A.Ş. (*) İmalat Danışmanlık Projesi
AECO DEVELOPMENT LLC İnşaat Eğitim Projesi
AĞAR Oto Egzoz San. A.Ş. Otomotiv Yan Sanayi Danışmanlık Projesi
AHSEL Hava Taşımacılığı A.Ş.  Havacılık Danışmanlık Projesi
AIRENKA Hava Taşımacılığı A.Ş. Havacılık Danışmanlık ve Eğitim Projesi
AKTAŞ Dış Tic. A.Ş. (*) Kimya Eğitim Projesi
ALARKO ALSİM Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. (Taahhüt Grubu) İnşaat ve Taahhüt Eğitim Projesi
ALÇESU Su İşletmeleri A.Ş. Su İşletmesi Danışmanlık Projesi
Amaç Mühendislik Makine Müh. Proje İnş. San. Tic.Ltd. Şti. Mekanik Danışmanlık Projesi
ARYAPI İnşaat San. Tic. A.Ş. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
ARÇELİK A.Ş (*)   Eğitim Projesi
ATLAS JET Havacılık A.Ş. Havacılık Eğitim Projesi
B&D Etiket San. Tic. A.Ş. Baskı-Matbaa Danışmanlık Projesi
BETAZ Havacılık ve Tic. Ltd. Şti Havacılık Eğitim Projesi
BEYPİ BEYPAZARI Tarımsal Üretim (*) Gıda Eğitim Projesi
BECHTEL ENKA GP İnşaat Eğitim Projesi
Burhanettin Kaya Havacılık Tic.Ltd.Şti Havacılık Danışmanlık Projesi
BORUSAN LOJİSTİK Tic. A.Ş. Lojistik Danışmanlık Projesi
BORUSAN Mannesmann Boru T.A.Ş. İmalat Danışmanlık ve Eğitim Projesi
(Gemlik, Halkalı ve İzmit Fabrikaları)
BORUSAN Paslanmaz Boru  İmalat Danışmanlık ve Eğitim Projesi
CİNER Havacılık Havacılık  Eğitim Projesi
CATONİ Deniz İşleri A.Ş.   Eğitim Projesi
Çağdaş İnşaat Turizm San. Ve Tic. A.Ş Havacılık  Eğitim Projesi
Çelebi Hava Servisi A.Ş. Havacılık  Eğitim Projesi
Çukurova Havacılık Havacılık Danışmanlık ve Eğitim Projesi
D&D Acil Müdahale Evleri İnş. San. Tic. A.Ş İmalat Danışmanlık Projesi
DEGUSSA Yapı Kimyasalları San. A.Ş. (*) Kimya Eğitim Projesi
Dr. F. Frik İlaç A.Ş. Kimya Eğitim Projesi
Durak Fındık A.Ş. Gıda Danışmanlık ve Eğitim Projesi
Dinamik Grup  İşletme Eğitim Projesi
Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş. 
(İSBİ A.Ş.)
ELPAŞ A.Ş. Otomotiv Yan Sanayi Danışmanlık Projesi
EMRE AROLAT Mimarlık Ltd. Şti. Mimari Tasarım-Proje Danışmanlık Projesi
ENET Proje, Araştırma ve Müşavirlik A.Ş. Proje-Etüt-Dizayn- Danışmanlık Projesi
ENKA İnşaat ve San. A.Ş İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık ve Eğitim Projesi
ENKA Santral ve Bakım İşletmeleri A.Ş. İnşaat Eğitim Projesi
ENKA VAKFI SPOR KULUBU   Danışmanlık Projesi
ER-AH Havacılık Tic.Ltd.Şti Havacılık Eğitim Projesi
ERCİYAS Çelik Boru San. A.Ş. İmalat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
ERENPORT İnşaat San. ve TİC. A.Ş.   İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
FONOKLIK İletişim Hiz. A.Ş. Yazılım - IT Danışmanlık Projesi
Foot Locker Europe B.V. Üretim Danışmanlık Projesi
GAMA Pazarlama  ve Turizm A.Ş. Pazarlama Danışmanlık Projesi
GT Kurumsal Danışmanlık Ltd. Şti. Danışmanlık Eğitim Projesi
Gözen Havacılık ve Tic.A.Ş Havacılık  Eğitim Projesi
GÖZEN Güvenlik Hizmetleri ve Tic. A.Ş. Havacılık  Eğitim Projesi
GÜLSAN İnşaat San ve Tic A.Ş. İnşaat Eğitim Projesi
GÜNAY İnşaat Ltd. Şti. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
HTC İNŞ. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
INFINA Yazılım A.Ş. Kurumsal Yazılım Danışmanlık Projesi
INTRAMAR Denizcilik ve Nakliyat Ltd.Şti. Denizcilik ve Nakliyat Danışmanlık Projesi
İLKON Emlak Ltd. Şti. Emlak ve Danışmanlık Danışmanlık Projesi
İSHAKOL Boya San. A.Ş. Kimya Eğitim Projesi
İSTANBUL HALK EKMEK A.Ş. Gıda Danışmanlık ve Eğitim Projesi
KALKANCI PRES Döküm San. Tic. Ltd. Şti. Otomotiv Yan Sanayi Danışmanlık ve Eğitim Projesi
KARARMAZ Kalıp San. Tic. Ltd. Şti. İmalat Danışmanlık ve Eğitim Projesi
Karınca Uluslaralarası Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Lojistik Danışmanlık ve Eğitim Projesi
Kaan Havacılık San ve Ticaret Ltd.Şti Havacılık Danışmanlık ve Eğitim Projesi
Kasktaş Arabia LTD. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
KASKTAŞ Kayar Kalıp, Altyapı, Sondaj, Kazık ve Ticret A.Ş. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Üretim Eğitim Projesi
KORAY İnşaat San. Ve Tic. A.Ş. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
KORAY YAPI Endüstrisi ve Tic. A.Ş. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık ve Eğitim Projesi
LAFERGE Çatı Çözümleri San. Ve Tic. A.Ş. Taahhüt Eğitim Projesi
Liva Energy   Danışmanlık ve Eğitim Projesi
MAKİNEL İnşaat San. Tic. A.Ş. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
MARTI KONTEYNER Hizmetleri A.Ş.  Lojistik Danışmanlık Projesi
Marmara Sinai ve Ticari Yatırımları A.Ş  Havacılık  Eğitim Projesi
(Hatay Havacılık)
Medya Market (*) Perekende Danışmanlık Projesi
MUNAMAR HOTEL Otel ve Turizm Danışmanlık Projesi
MK Danışmanlık  Danışmanlık Danışmanlık Projesi
NUROL Havacılık A.Ş. Havacılık  Eğitim Projesi
NOKSEL Çelik Boru San. A.Ş. İmalat Danışmanlık ve Eğitim Projesi
OMSAN Havacılık A.Ş Havacılık Danışmanlık ve Eğitim Projesi
OMSAN LOJİSTİK A.Ş. Lojistik Eğitim Projesi
OMV Petrol Ofisi A.Ş. Havacılık Danışmanlık ve Eğitim Projesi
ÖZER İnşaat Taahhüt. Tic. A.Ş. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi   Danışmanlık Projesi
ÖZÜAYDIN Vinç İşletmeciliği ve İnş. San.Tic. A.Ş. Vinç İşletme Danışmanlık Projesi
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ   Danışmanlık ve Eğitim Projesi
PAK Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş. Gıda Danışmanlık Projesi
Pekdemir İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. İnşaat Danışmanlık Projesi
Palmali Hava Taşımacılığı  Havacılık  Danışmanlık Projesi
PROTEKSAN & TURQUOISE Yat ve Gemi Sanayi A.Ş. Yat İmalat Danışmanlık ve Eğitim Projesi
RAMSAN Plastik San. Tic. Ltd. Şti. Otomotiv Yan Sanayi Danışmanlık Projesi
REDSTAR Havacılık  Danışmanlık Projesi
RENCON/QUTAR   Danışmanlık Projesi
SERVİS Air Hava Taşımacılığı Havacılık  Danışmanlık Projesi
SETAIR Hava Taşımacılığı ve Hiz.A.Ş.  Havacılık Eğitim Projesi
SUPERLİT Boru ve Levha A.Ş. İnşaat Endüstrisi Danışmanlık Projesi
S2S Integrated Managemend And Investment Paz.Tic.Ltd.Şti Lojistik Danışmanlık ve Eğitim Projesi
TAHE Havacılık Havacılık  Danışmanlık Projesi
TAV Bilişim Hizmetleri A.Ş IT Danışmanlık ve Eğitim Projesi
TAV- HC Joint Venture Kahire Uluslararası Havalimanı Yapım İşletmeleri İnşaat ve Terminal İşletme Danışmanlık Projesi
TAV Tepe Afken Yatırım İnşaat ve İşletme A.Ş İnşaat Danışmanlık ve Eğitim Projesi
TAV-Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali İşletmeleri A.Ş. İnşaat ve Terminal İşletme Danışmanlık ve Eğitim Projesi
TEKNO İnşaat Makinaları Tic. San. A.Ş.   Eğitim Projesi
TEKSER İnşaat San. Tic. A.Ş. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
TEKSER Turizm ve Seyahat A.Ş. Turizm Danışmanlık Projesi
TEKSAN Makina Ve Yapı Elemanları İml. San.Tic. Ltd. Şti.  Metal  Danışmanlık Projesi
TİMSAN A.Ş. İmalat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
TİSAN İnşaat San. Tic. A.Ş. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
TUNA YAPI Sistemleri İmalat Metal San. Tic. Ltd. Şti. İnşaat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
TURKCELL İletişim Hiz. A.Ş. İletişim Eğitim Projesi
Türk Hava Yolları,   Havacılık Eğitim Projesi
Eğitim Başkanlığı, Ticari ve Yer Hizm. Eğitim Müdürlüğü
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.(*) Banka Eğitim Projesi
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)   Eğitim Projesi
ULKAR KİMYA San. Tic. A.Ş (*) İlaç Eğitim Projesi
VASTAŞ San. Tic. A.Ş. İmalat ve Taahhüt Danışmanlık Projesi
VEYEN Hava Taşımacılığı Ltd. Şti. Havacılık  Danışmanlık Projesi
YENİ TEKNİK YAPI İnşaat İnşaat ve Taahhüt Eğitim Projesi
YILMAZ Redüktör Makina Endüstrisi Danışmanlık ve Eğitim Projesi
YORİM CAM San. Tic. A.Ş. Cam İşleme Danışmanlık Projesi
*:  TUV Rheinland ve GT Danışmanlık adına hizmet verilmiştir  
Bu liste alfabetik sıraya göre oluşturulmuştur.   

 

©2020 MOVA Danışmanlık ve Eğitim Merkezi
Designed By: OrBiT